Anime Time
It's Anime Time!
Welcome to Anime Time forum!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Anime Time
It's Anime Time!
Welcome to Anime Time forum!
Anime Time
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Nana - Only music matters

3 participanți

In jos

Nana - Only music matters Empty Nana - Only music matters

Mesaj Scris de Yukira Lun Iul 13, 2009 12:32 pm

Acesta este unul dintre cele doua ficuri pe care le-am scris. Dupa cum vedeti, este bazat pe animeul Nana (favoritul meu). Enjoy!

Nana - Only music matters

Capitolul I Nana



Era inceputul lunii iulie, a doua luna de vara. Soarele dogoritor incalzea capitala Japoniei. Tokyo, un oras superb, cu o populatie imensa era an de an vizitat de nenumarati cantareti necunoscuti. Cantareti ce o luau pe drumul faimei intr-o seara oarecare, cand trufasa luna le asculta cu drag talentul. Ce nu stia lumea era faptul ca, in curand, un talent fara de seaman va da peste cap topurile, devenind o stea. O stea ce va straluci mandra pe cer.
La iesirea dintr-un bloc, aflat pe marginea unui lac stralucitor, statea o fata bruneta, cu ochii precum onixul. Pe umarul drept tinea o chitara acoperita de o husa de un negru lucios ce sclipea in lumina emanata de marele astru ceresc. In cealalta mana tinea o tigare, pe jumatate fumata. Vantul cald, tipic acelei perioade ii ravasea parul. Fata a inceput sa mearga agale pe marginea lacului. S-a oprit in fata intrarii de la metrou, unde arunca tigarea pe jos, strivind-o cu piciorul. Incepu a cobori treptele incet privindu-i pe oamenii grabiti pentru a ajunge in locurile dorite. Neatenta fiind – de fapt visatoare – o persoana se ciocni violent de ea, amandoua cazand pe podeaua din piatra. S-a ridicat de pe jos si a privit persoana ce a lovit-o. Era o fata satena, parul ei avand culoarea castanei neinvelite in spini si ochii de aceiasi culoare. Fetele s-au privit timp de o secunda, nepasandu-le de cine trecea pe langa ele. Parca erau pierdute intr-un univers unde numai ele existau.
- Imi pare rau, nu v-am vazut... Se scuza cea satena.
- Nicio problema, ii raspunse facandu-i cu ochiul. Cum te cheama?
- Nana Komatsu. Am douazeci de ani si m-am mutat de curand in Tokyo. Am venit aici pentru prietenul meu, Shoji, care s-a mutat acum cativa ani in Tokyo si eu n-am putut merge cu el... Ma grabeam pentru a ajunge la o agentie imobiliara caci n-am unde sa stau...

”Ciudata coincidenta...Avem amandoua acelasi nume, aceeasi varsta si amandoua ne-am mutat de curand in Tokyo. Aceasta este mana destinului. Presimt ceva bun pe viitor.” Medita bruneta.


Apoi o invita pe Nana Komatsu sa locuiasca alaturi de ea. Apartamentul era prea mare pentru o singura persoana, avand in vedere ca erau doua dormitoare. Fata aproba imediat si ii spuse brunetei:
- Puteti sa-mi spuneti Hachiko!
Cele doua s-au plimbat prin minunata capitala a Japoniei povestindu-si despre felul in care au ajuns in Tokyo. Hachiko o intreba tot timpul pe Nana lucruri despre trecutul ei, dar ea evita cu abilitate subiectele. Odata ajunse intr-un parc, s-au asezat pe banca, continuand sa vorbeasca. De fapt, Hachiko vorbea in continuu, Nana ascultand cu atentie spusele ei. In parc era mult mai racoare, vantul fiind mai racoros. Lumea se aduna de fiecare data la ora pranzului in parc, fiind extem de greu sa gasesti o banca libera.
Odata cu amurgul, marele astru ceresc se pregatea de culcare, predandu-i stafeta mununatei Luni. Parcul se golea incetul cu incetul, in timp ce intunericul domina capitala. Nana si Hachiko s-au indreptat catre apartamentul unde aveau sa stea impreuna.
Au urcat treptele pana la etajul sapte, liftul neexistand si au cautat apartamentul sapte. Imediat ce Nana a deschis usa, trantind-o de peretele varuit in alb, Hachiko a intrat inauntru analizand incantata fiecare loc. Nana ii arata camera unde avea sa stea. Era foarte spatioasa si ca mobilier era: un pat cu lenjeria galbena precum mierea, o masuta de machiaj si o oglinda, doua dulapuri din lemn de brad si un televizor aflat in fata patului. In timp ce Hachiko admira incaperea, Nana s-a dus in camera ei, ce era mobilata precum a satenei si isi scoase chitara din husa. Era o chitara neagra cu alb, electrica. Incepu sa cante incet la chitara un cantec. Freturile* argintii straluceau in lumina produsa de becul aflat pe perete. Pe griful* chitarei era inscriptionat cu litere negre:

”Pentru Nana,
Ren”


Fata isi inchise ochii, gandindu-se la ceva, parand absorbita total de acele ganduri. Isi misca mainile pe corzi cand o unghie i s-a rupt. A lasat chitara pe pat si a iesit bodoganind din camera. Cand a deschis usa a vazut-o pe Hachiko stand sprijinita de perete, ascultand ceva. Imediat ce a intrebat de ce statea acolo, Hachiko a raspuns:
- Iti ascultam cantecul este minunat. Poti sa-l mai canti ? Hachiko se aseza in genunchi la picioarele fetei, milogindu-se. Bruneta ofta si se aseza pe un scaun de lemn privind-o. Trase aer in piept si rosti tare si clar:
- Am facut parte dintr-o formatie. Ea se numea...
Nu apuca sa termine ce avea de zis caci se auzi o bataie violenta in usa, ce parea ca nu voia sa se opreasca pana cand usa nu se va deschide.

:::....To be continued...:::



Cam asta a fost. Sper ca v-a placut si astept critici duure! Smile
See ya!!
Yukira
Yukira

Numarul mesajelor : 10
Puncte : 15
Data de inscriere : 13/07/2009

http://purple-passion.forumgratuit.ro

Sus In jos

Nana - Only music matters Empty Re: Nana - Only music matters

Mesaj Scris de Aiumy Lun Iul 13, 2009 1:26 pm

Mi-a placut capitolul, desi ai grabit un pic actiunea si nu ai dat detalii in unele locuri, dar per total mi-a placut si o sa citesc in continuare sa vad ce se intampla. So pune repede continuarea ca sunt curioasa. :*
Aiumy
Aiumy
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 50
Puncte : 75
Data de inscriere : 12/07/2009
Varsta : 30
Localizare : Sinaia

Sus In jos

Nana - Only music matters Empty Re: Nana - Only music matters

Mesaj Scris de JustLove Lun Iul 13, 2009 11:26 pm

Hy cheers Interesant ficul. Nu am vazut animeul, dar cred ca e ceva de capul lui daca iti place. Vad ca greseli de tastare nu ai, iar dialogul nu e sec. Actiunea nu este grabita Wink iar naratiunea a fost buna. Ma intreb cine le viziteaza pe cele doua. Astept nextu, chu & gambate Very Happy
JustLove
JustLove

Numarul mesajelor : 4
Puncte : 10
Data de inscriere : 12/07/2009
Varsta : 28
Localizare : Strada sperantelor

Sus In jos

Nana - Only music matters Empty Re: Nana - Only music matters

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum